Alaçatı Guide

Tarihçe

Antik Çağda adı "Agrilia" olan Alaçatı, Batı Anadolu tarihinde "İonia" diye adlandırılan, İzmir'in güneyinden başlayıp Menderes Irmağına kadar uzanan bölgenin tam merkezinde yer alır.

    

 

Erken Osmanlı tarihinde Alaçatı ismine Evliya Çelebi’nin seyahatnamesi gibi kaynaklarda rastlanmıştır. Bölgenin önde gelenlerinden Hacı Memiş Ağa, Sakız Ada’sında yaşayan ve gitgide yoksullaşan Rum nüfusu çeşitli işlerde çalışmak üzere bölgeye davet eder ve Rum gençleri bağlarda, zeytinliklerde bölge halkına yardımcı olmaya başlarlar.Bu sırada güneyi bataklık olan Alacaat köyünde sıtma salgını baş gösterir ve bataklığı kurutmak amacı ile bir kanal açılmasına karar verilir. Büyük toprak sahibi Türkler de gelen Rum işçilere tarlalarını imar edip işlemeleri koşulu ile verirler. Böylece yeni köy de denizden birkaç kilometre içeride kurulmuş olur.

Alaçatı'nın birer birer restore edilmekte olan taş evlerinin çoğu 19. yüzyılda inşa edilmiştir. 19. yüzyıl sonunda nüfusunun büyük çoğunluğunu Rumların oluşturduğu "Alatzata" köyü özellikle bağları ve şarabı ile önemli bir üretim ve ticaret merkezi haline gelmiştir.

1912 Balkan Savaşı’nda Osmanlı’nın aldığı yenilgi sonucu, Balkanlardan kaçan göçmenler Alaçatı’ ya gelmeye, Rumlar da köyü terk etmeye başlamıştır. 1923’te Türkiye ile Yunanistan arasında "mübadele anlaşması" imzalanır ve böylece Balkan Savaşı yıllarında Alaçatı'ya Kosova 'dan ve Bosna'dan gelen Arnavut ve Boşnak göçmenler ve Selanik, Kavala, Girit ve İstanköy'den mübadiller gelir ve Rumların terk ettiği evlere yerleşirler. Alaçatı nüfusu 10 yıl gibi bir sürede değişir ve 1990’larda rüzgar sörfü tutkunlarının limana gelmesi ile birlikte, Alaçatı’nun turistik beldeye dönüşümü başlamış olur.

Konum

İzmir’e yaklaşık 70 km mesafede bulunan Alaçatı, Çeşme yarımadasının darlaşmış yerinde bulunmaktadır. Doğusunda Urla, batısında Çeşme, kuzeyinde Ilıca ve güneyinde dünyaca ünlü sörf plajları yer almaktadır.

Ayrıca Alaçatı İzmir Adnan Menderes havalimanı’na 90 km uzaklıktadır.

Rüzgar Sörfü

Alaçatı'yı, Türkiye'nin son yıllardaki en gözde tatil beldesi haline getiren unsurlardan birisi de sörfe uygun denizi ve yılın on bir ayı dinmeyen rüzgârıdır. Dünyanın en beğenilen üç sörf merkezinden biri olma özelliğine sahip olan Alaçatı, 10 uluslararası sörf okulu ile bu alanda dünya standartlarında hizmet vermektedir. Coğrafi konumu ile dünyada da dikkat çeken Alaçatı bir süredir "Dünya, Avrupa ve Türkiye Wind-Surf Şampiyonaları”na ev sahipliği yapmaktadır.

Restoran ve Kafeler

Mimari dokusu ve turizm değerinin yanı sıra Alaçatı mutfağı da, Alaçatı kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Otları, deniz ürünlerini ve yerel mutfağın örneklerini tüketebileceğiniz restoranlara ek olarak dünya mutfaklarının da tadına bakılabilir. Dar sokaklarında çeşit çeşit restoran ve kafelere rastlanabilir. Ege yöresine ait yerel şaraplar yemeğinize eşlik eder ve yemek üzerine içilen sakızlı türk kahvesi ile kapanış yapılır. Dünya’da sadece bu yörede yetişen hurma zeytini, kabak çiçeği dolması, sakızlı muhallebisi, kurabiye ve dondurması, otlu yemekleri, gözlemesi, ev yapımı limonataları, kumrusu yöresel lezzetlerden sadece birkaçı.

Taş evler

Tarihi ve mimari dokusu ile Alaçatı kontrollü gelişen ve korunan beldelerinden biri haline gelmiştir. Alaçatı’da , çok iyi korunmuş, geçmişi 100-150 yıla dayanan 1300 taş ev bulunmaktadır. Alaçatı evlerinde yöreden çıkarılan ve işlendikten sonra sertleşen beyaz taş kullanılır. Bölgenin imarında büyük rol oynayan ve burada yaşayan Rumların etkileri yöre mimarisine de yansımıştır.

Alaçatı 2006 yılında "kentsel sit" ilan edilmistir. Eski evleri aslına uygun olmaksızın onarmak veya geleneksel mimari dokuya aykırı unsurlar içeren yeni binalar yapmak yasaktır.

 

Alaçatı pazarı

Cumartesi kurulan meşhur Alaçatı pazarında taze meyve ve sebze, Alaçatı’nın meşhur otları, kıyafet, takı ve hatta yerel sanat eserleri bile bulmak mümkündür.

    

 

Plajlar 

Ilıca: Çeşme ile Alaçatı 'nın arasında bulunan Ilıca sahili 2 km uzunluğa sahiptir. Geniş ve beyaz kumsalı, tropik plajları andırır.

Dalyan: Çeşme 'nin kuzey kıyılarında yer alan Dalyan balık restoranları ve pansiyonları ile hizmet vermektedir. Küçük bir yat limanına da sahip olan bu yerleşim alanında denize girilebilir.

Altınkum ve Pırlanta plajları: Çeşme yarımadasının güney ve güneybatısında bulunan Çiftlikköy bölgesinde Altıkum ve Pırlanta plajları bulunmaktadır. Altınkum plajı, adı üstünde altın gibi kumu ve manzarası ile ilgi çekmektedir. Pirlanta plajinın ise en önemli özelliği "kite surf" ünün yapılmasıdır.

Ayayorgi Koyu: Ayayorgi Koyu, gündüz beach olarak gece ise club olarak hizmet veren beş işletmeleri ile her yaz binlerce insanı ağırlamaktadır.

Paşa Limanı ve Şifne: Ilıca plajının kuzeydoğusunda yer alan Şifne ve Paşa Limanı koyları, plajları ve kaplıcalarıyla ilgi çeken bir yerdir.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı doğasının zenginliğini, otlarının çeşitliliğini tanıtmak ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemeklerinin kaybolmasını önlemek amacıyla her sene ‘Alaçatı OT Festivali’ düzenleniyor.

İlki 2010 yılı Nisan ayında düzenlenen festival, her sene daha fazla katılımcıyla dikkat çekmektedir.

  

 

www.otfestivali.com

Alaçatı Uluslararası Balık Turnuvası

Alaçatı suları, Türkiye’de en çok sportif balıkçı barındıran deniz haline gelmiştir.2010 yılında küçük bir organizasyon olarak başlayan “Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası”, 2012 yılından beri Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık turnuvası olmuştur. Alaçatı Uluslararası Balıkçılık turnuvasının kapıları tüm amatör balık meraklılarına açık, sadece denize sevdalı ve oltaya bağlı olmanız yeterli.

www.alacatifishing.com

Alaçatı Uçurtma Festivali

Farklı, boy boy, rengarenk uçurtmaların Alaçatı semalarını süslediği festivalde bu görselliğin tadını çıkarabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

www.alacati-ucurtma-festivali.web.tr

joomla компоненты

/